Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yağlı boya tabloda bozulma

Resim 18 Nisan 2019

Yağlı boya tablolar alt yapı elemanları olarak; şase, taşıyıcı zemin, astar tabakası, boya tabakası ve vernik tabakasından oluşmaktadır. Şase kanvasın gerilmesi amacıyla kullanılan, genellikle ahşaptan oluşturulmuş çıtalardır.

Boya endüstrisinin gelişmesiyle hazır olarak satılmaya başlanan tüp boyaların içerisinde de boyanın hacim ve kütle kazanması ve maliyetinin düşürülmesi amaçlarıyla dolgu malzemeleri ilave edilmektedir. Yağlı boyanın yüzeyi genellikle verniklenerek, tablonun dış etkilerden korunması ve resmin derinlik, parlaklık gibi görsel etkiler yaratması sağlanmaktadır.

Diğer bütün malzemeler gibi yağlı boya tablolar da yapıldıkları andan itibaren bozulmaya başlar. Bozulma süreci alt yapı elemanları olarak kullanılan malzemelere, yapım tekniğine, çevresel ortam koşullarına ve tablonun korunma derecesine bağlı bir seyir izlemektedir. Bitkisel kaynaklı dokuma destekler genellikle, içeriğinin önemli kısmını oluşturan selülozun nem çekici yapıda olması, mikroorganizmaların saldırılarına uğraması ve oksitlenmesi gibi nedenler sonucu bozulmaya uğrar. Bunun sonucunda lifler arasındaki bağlar koparak destek olma işlevi kaybolur. Bunun yanı sıra mekanik baskılar ve yanlış/hatalı koruma-onarım uygulamaları da bozulma sürecini tetiklemektedir. Kuruyabilir yağlar; polimerizasyon, hidroliz, oksidasyon ve sabun oluşumu gibi kimyasal süreçler nedeniyle bozulmaktadır. Bağlayıcı olarak kullanılan yağın bozulması, birlikte kullanıldıkları pigmentleri de etkilemektedir.

Bozulmanın derecesi pigmentin yapısına, maruz kaldığı koşullara göre değişmektedir. Vernik tabakası en dış yüzeyde bulunarak çevresel ve mekanik baskılara karşı en korumasız tabakadır. Bozulma sonucu oluşan şeffaflık kaybı ve çatlaklar nedeniyle resmi maskelemek le kalmayıp koruyucu olma işlevini de yitirerek boya tabakasında bozulmalara neden olmaktadır.

Etiket yok

258 gösterim, 1 gün

  

Bir Cevap Bırakın

  • Merhaba Sanat Sever

    Tarafından AÇIK 13 Nisan 2019 - 0 Yorumlar

    Yaşam alanlarınızın en değerli unsuru olan orijinal sanat eserleri seçimlerinizi kolayca yapabilirsiniz.Bugün aldığınız eserler “Aile yadigarı tablolar” olarak gelecek kuşaklara bırakacağınız değerler olacaktır. Whatsapp Paylaş: WhatsApp

  • Yağlı boya tabloda bozulma

    Tarafından AÇIK 18 Nisan 2019 - 0 Yorumlar

    Yağlı boya tablolar alt yapı elemanları olarak; şase, taşıyıcı zemin, astar tabakası, boya tabakası ve vernik tabakasından oluşmaktadır. Şase kanvasın gerilmesi amacıyla kullanılan, genellikle ahşaptan oluşturulmuş çıtalardır. Boya endüstrisinin gelişmesiyle hazır olarak satılmaya başlanan tüp boyaların içerisinde de boyanın hacim ve kütle kazanması ve maliyetinin düşürülmesi amaçlarıyla dolgu malzemeleri ilave edilmektedir. Yağlı boyanın yüzeyi genellikle […]